Zawiść i zazdrość

Cieszące się ogromnym wzięciem uczucie, będące niezwykle harmonijnym skojarzeniem zazdrości i lęku wynikłego z przeczuwanej, chociaż nie zawsze w pełni uświadomionej, w porównaniu z innymi, małej wartości, co szczęśliwie skojarzone z marnym charakterem, zachęca pacjenta cierpiącego na zawiść do licznych psikusów. Popularnie wszystkie te psikusy kwalifikowane są jako powyżej albo poniżej pasa. Psikusy powyżej pasa charakteryzują się tym, że ich nie ma. Natomiast psikusy poniżej pasa polegają na puszczaniu złośliwych plotek, anonimów, donosów, pisanych bądź to w postaci prywatnych listów zdradzanego przez żonę męża, bądź też drukowanych recenzji książkowych, artykułów i felietonów. Leczenie zazdrości bywa jedynie objawowe, na przykład poprzez przegnanie recenzenta przez nowego redaktora naczelnego albo przegnanie redaktora naczelnego wraz z recenzentem dzięki wprowadzeniu nowego redaktora naczelnego itd.

Zazdrość – Uczucie związane z obawą utraty obiektu miłości na rzecz rywala. Okazywanie współmałżonkowi zazdrości, zwłaszcza w pierwszym okresie małżeństwa, bez względu na to, jaki charakter by ono miało, należy do dobrych manier. Ale już w drugim miesiącu, zwłaszcza jeśli nam z jakichś powodów zależy, aby związek ten utrzymać, z zazdrością w żadnym wypadku nie przesadzamy, redukując ją do jakichś drobnych napomnień, ironicznych uwag, lecz już bez rzucania telewizorem czy radiem w szklane drzwi, bez zwieszania się nago z poręczy balkonu z piątego lub wyższego piętra itd.

Robienie nagle, po latach, serii widowiskowych scen, w nadziei, że współmałżonek odejdzie, nie mogąc tego chorobliwego przypływu zazdrości po prostu znieść, dzięki czemu uda się nam sprowadzić do domu innego współmałżonka, ma sens jedynie wtedy, kiedy uprzednio zatroszczymy się, aby nasz dotychczasowy współmałżonek miał z kim odejść.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>