ZAPALENIE RZEŻĄCZKOWE OTRZEWNEJ

Niekiedy powstaje zapalenie rzeżączkowe otrzewnej pokrywającej macicę i jajowody wskutek zajęcia przez zakażenie ścian tych narządów na całej ich grubości. Częściej jednak zapalenie otrzewnej występuje wskutek bezpośredniego wylania się ropy zawierającej zarazki na otrzewną w otoczeniu ujścia brzusznego trąbek. Zapalenia takie nie mają zwykle charakteru ogólnego, gdyż same dwoinki Neissera nie żyją długo w jamie otrzewnowej. W przypadkach zakażeń mieszanych dochodzi jednak nieraz do bardzo groźnego, a nawet śmiertelnego zapalenia zajmującego całą jamę brzuszną.

Pozostałością po zapaleniu miejscowym (bardzo częstym w przebiegu rzeżączki przydatków) są zrosty otrzewnowe, które obejmują sąsiadujące z sobą części trąbek, jajników, otrzewnej, sieci i jelit oraz prostnicy.

Z chwdą przeniesienia się zapalenia na otrzewną w przebiegu procesu zapalnego przydatków macicy wzmagają się bób w dole brzucha i podnosi się ciepłota ciała. n ZAPALENIE RZEŻĄCZKOWE PROSTNICY (procütis gonorrhoica)

Zapalenie prostnicy jest następstwem przedostania się ropy, zawierającej dwoinki Neissera, do ujścia jelita grubego. Dzieje się to podczas stosunku płciowego, manipulacji wewnątrz jelita grubego palcami, czasami podczas porodu, który doprowadził do pęknięcia krocza III stopnia (z naruszeniem ściany prostnicy). Objawami zajęcia odbytnicy przez rzeżączkę jest wystąpienie uczucia palenia i gorąca po oddaniu stolca oraz tworzenie śię owrzodzeń, przetok i nadżerek w okolicy odbytu. Ropa spływa obficie i często jest zmieszana z krwią. Obrzękła błona śluzowa odbytnicy wystaje na zewnątrz. Dotknięcie tej okolicy sprawia ból. Proces bardzo często przechodzi w przewlekłe schorzenie, w którego przebiegu występują zbliznowacenia i nacieczenia w obrębie błony śluzowej, a nawet w późniejszych okresach ropnie i przetoki prostnicy.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>