Wyraźne obniżenie poziomu cholesterolu

Wreszcie, są też ludzie, których wątroba sama wytwarza duże ilości cholesterolu bez względu na ich sposób odżywiania się, czyli stosowanie przez nich diety jest również bezcelowe. Jeżeli każdy by wiedział, do której z tych kategorii należy, mógłby w sposób racjonalny decydować w sprawie diety. Niestety, jeszcze nie prowadzi się takich badań na dużą skalę.

Na razie najbezpieczniej jest być pesymistą, czyli założyć, że cholesterol kieruje się wprost do tętnic, i jeść jak najmniej pokarmów, które go zawierają. W ten sposób uchronią się ci, którzy są zagrożeni, chociaż ucierpią tacy, dla których takie ryzyko faktycznie nie istnieje. W oparciu jednak o teorię nowojorskich naukowców klinicyści zaproponowali alternatywne podejście. Zamiast zakładać z góry, że jest się zagrożonym, lepiej uczynić próbę sprawdzenia tego. W tym celu należy przerwać dietę, jeśli się ją stosuje, i przez parę tygodni jeść wszystko, na co się ma ochotę.

Potem zmierzyć poziom cholesterolu. Jeżeli jest normalny albo niski, nie ma wskazań do żadnej ścisłej diety, czyli nie trzeba odmawiać swojemu podniebieniu różnych przyjemności. Jeżeli jednak poziom okaże się wysoki, należy przez sześć tygodni skrupulatnie przestrzegać diety niskocholesterolowej, po czym powtórzyć badanie.

Wyraźne obniżenie poziomu cholesterolu, przynajmniej o 10 procent, świadczy o tym, że dieta rzeczywiście ma znaczenie. Natomiast brak zmiany oznacza, że na zmniejszenie spożycia cholesterolu wątroba reaguje zwiększeniem jego produkcji, a więc niecelowe jest umartwianie się. Tyle o diecie.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>