Przemiana materii

U wcześniaków, których wątroba jest bardziej niedojrzała, hiperbiliru- binemia może być wyższa i utrzymywać się przez kilka tygodni.

Przemiana materii i regulacja ciepłoty. Przemiana podstawowa u płodu jest niska, u noworodka wyższa niż u płodu, jednak niższa niż w jakimkolwiek późniejszym okresie życia. Noworodek ma stosunkowo dużą powierzchnię ciała w porównaniu z masą ciała, przez co traci dużo ciepła przez promieniowanie. Krzyk może zwiększyć przemianę podstawową o 1-0-0%. Płód odżywia się głównie węglowodanami, noworodek przez kilka pierwszych godzin życia zużywa glikogen wątroby, następnie źródłem energii stają się tłuszcze ciała, w końcu pokarm kobiecy. Zapotrzebowanie kaloryczne noworodka donoszonego wynosi w pierwszych dniach życia 8-0 kalorii/kg/dobę, w następnych dniach wzrasta do 11-0 kalorii, u wcześniaków do 12-0—13-0 kalorii (czasami nawet do 15-0 kalorii). Ciepłota ciała noworodka, w chwili urodzenia równa ciepłocie matki, spada po urodzeniu o 1—3°C i wraca do normy po kilku godzinach. Fizykalna i chemiczna regulacja ciepłoty ciała jest u noworodka mniej sprawna niż w życiu późniejszym.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>