Powiększenie się rozmiarów brzucha

Najczęstszą przyczyną powiększenia się rozmiarów brzucha kobiety jest torbiel lub lity guz nowotworowy. Nie można jednak zapominać o ciężarnej macicy, toteż przed postawieniem rozpoznania konieczne jest wyłączenie ciąży. Jakkolwiek większość guzów jamy brzusznej kobiety rozwija się z narządów rodnych, zdarzyć się może, że guz stwierdzony w jamie brzusznej nie jest schorzeniem ginekologicznym, ale wychodzi z innych narządów (trzustka, woreczek żółciowy, nerka, śledziona ruchoma, guz sieci, krezki lub jelita itd.).

W wywiadach należy ustalić, kiedy kobieta zauważyła powiększenie się brzucha, jak szybko brzuch rośnie, czy istnieje jakiś wpływ na miesiączkę, czy kobieta doznaje bólu itd. Są to szczegóły, które można zużytkować dopiero po dokładnym badaniu przedmiotowym, ale w rozpoznaniu różnicowym odgrywają one dużą rolę. W pewnych przypadkach kobieta może sama przez obmacanie powłok brzusznych nie tylko wyczuć guz, ale i stwierdzić jego ruchomość i określić jego kształt. Kształt guza o tyle ma znaczenie w rozpoznaniu różnicowym, że nowotwory łagodne (mięśniaki) i torbiele są zazwyczaj kształtu okrągłego lub kształtu jaja, a nowotwory złośliwe mają zazwyczaj powierzchnię nierówną. Wyprowadzanie jakichkolwiek wniosków bez badania ginekologicznego byłoby jednak błędem..

– f)Świąd sromu. Swiąd sromu należy do rzadkich objawów przewodnich schorzeń narządów rodnych kobiety. Może występować albo jako miejscowe zjawisko chorobowe, albo stanowić jeden z objawów świądu całego ciała (żółtaczka, pokrzywka itd.). Swiąd ograniczony tylko do sromu jest dowodem podrażnienia skóry tej okolicy, wywołanego przez najrozmaitsze schorzenia (brodawki, owrzodzenia, przetoki kątowe, świerzb, robaki itd.). U kobiet w okresie dojrzałości płciowej objaw ten towarzyszy, a raczej jest następstwem długotrwałych uplawów, prowadzących do rozmiękania i niszczenia naskórka.

U staruszek świąd sromu powstaje w związku ze zmianami zanikowymi skóry narządów płciowych zewnętrznych, najprawdopodobniej wskutek zatrzymania się czynności wewnątrzwydzielniczej jajników. W przypadkach marskości sromu (krau- rofis vulvae) i łuszczycy sromu (leukcplakia) objaw ten wysuwa się na plan pierwszy.

Chore skarżące się na świąd sromu mogą cierpieć na cukrzycę, dlatego też w wywiadach trzeba zawsze ustalić, czy było wykonane badanie moczu. Swiąd sromu samorodny (pruritus essentialis), a więc bez jakichkolwiek podstaw anatomo-patologicznych, uważany jest przez jednych autorów za nerwicę, przez innych za dowód zaburzenia w przemianie materii.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>