Potencja seksualna

Potencją seksualną nazywamy zdolność do wypełniania funkcji seksualnych, do działań i odczuć seksualnych, zdolność do rozpoczęcia, utrzymywania i doprowadzenia do końca satysfakcjonującego stosunku płciowego. W szerszym ujęciu definicja potencji seksualnej obejmuje zdolność do osiągnięcia i/lub dostarczenia satysfakcji seksualnej obojgu partnerom seksualnym, a ponadto zdolność do zapłodnienia. Odpowiednio do tego zaburzenia potencji seksualnej przejawiają się w niezdolności do pożądania partnera, niezdolności do sprawnego odbycia stosunku płciowego (zaburzenia erekcji u mężczyzn lub gotowości seksualnej u kobiet), niezdolności do osiągnięcia rozkoszy seksualnej, niezdolności do dostarczenia rozkoszy (np. z powodu wytrysku przedwczesnego) oraz niezdolności do zapłodnienia (zaburzenia wytrysku u mężczyzny zaburzenia płodności mężczyzny lub kobiety).

Siłę potencji seksualnej mierzy siię częstotliwością występowania zdolności do cyklu reakcji seksualnych w jednostce czasu. Cykl reakcji seksualnych oznacza przebieg reakcji seksualnych od zapoczątkowania podniecenia seksualnego, poprzez przeżycie orgazmu, aż do całkowitego wygaszenia podniecenia. Jeśli jeden człowiek zdolny jest do przeżycia dwóch cykli reakcji seksualnych w jednostce czasu (godzina, doba, tydzień itp.) a drugi w tym samym czasie tylko do jednego cyklu reakcji oznacza to, że potencja pierwszego człowieka jest dwukrotnie większa niż drugiego.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>