Objawy ostrej balantydiozy

Objawami ostrej balantydiozy są: biegunka, bóle spastyczne brzucha, bolesne parcie, nudności i wymioty okresowo w stolcach obserwuje się duże ilości śluzu i krwi. W przewlekłej balantydiozie występują: brak łaknienia, bóle głowy, bezsenność, chudnięcie i niedokrwistość. Rzadko u człowieka występuje zarażenie bezob- jawowe z bytowaniem tego pierwotniaka tylko w świetle jelita. Opisano pojedyncze przypadki inwazji Balantidium do jamy otrzewnej oraz do dróg moczowych lub pochwy.

Wykrywanie. W preparatach bezpośrednich (w 0,9% roztworze chlorku sodu) ze świeżego kału w czasie biegunki znajduje się trofozoity – duże, asymetrycznie owalne z wyraźnym otworem gębowym, poruszające się ruchem kolistym za pomocą rzęsek korzystne jest oglądanie tych preparatów w mikroskopie fazowo-kontrastowym. W preparatach bezpośrednich z roztworem Lugola można wykrywać trofozoity lub cysty, które ze względu na wielkość i barwienie się pod wpływem jodu bywają mylone z jajami płazińców i obleńców. W preparatach utrwalonych płynem Schaudinna, barwionych karminem lub hematoksyliną żelazistą, rzadko wykrywa się postacie cysty, częściej trofozoity. Najlepiej wykrywa się w hodowlach na prostych podłożach, np. Pawiowej lub Simića. Ułatwia rozpoznanie badanie rektosko- powe, w czasie którego możliwe jest często pobranie materiału na posiew bezpośrednio z owrzodzenia.

Zwalczanie. Ważne jest przestrzeganie zasad higieny, zwłaszcza w środowisku stykającym się z trzodą chlewną, wczesne wykrywanie zarażeń oraz zwrócenie uwagi na możliwość inwazji rodzinnych.

Leczenie polega na doustnym podawaniu leków wykorzystywanych w zwalczaniu inwazji E. histolytica stosuje się również tetracykliny i inne antybiotyki. Wyniki leczenia są często niedostateczne.

Jednym z działów parazytologii jest hełmintologia, zajmująca się płazińcami (Platyhelminthes), kolcogłowami (Acanthocephala), obleńcami (Nemathelminthes) i pierścienicami (Annelida). Z wymienionych typów zwierząt największe znaczenie w helmintologii lekarskiej mają płazińce i obleńce.

Wśród płazińców pasożytami człowieka są przywry (Trematoda) oraz tasiemce (Cestodci), natomiast wśród obleńców – nicienie (Nematoda).

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>