FIZJOLOGIA I PATOLOGIA NOWORODKA

Konieczne jest wspomnieć o błędach, jakie popełniają lekarze pediatrzy w czasie posługiwania się promieniami X w diagnostyce. Miarą dobrego prześwietlenia jest, obok jego jakości, szybkość, z jaką zostało wykonane. Zasadniczym momentem jest pod tym względem, obok pewnej wprawy, dobra adaptacja wymagająca około 2-0 min. zimą, a 3-0 min. latem. Są to cyfry oparte na długoletnim doświadczeniu i wielu pomiarach. Na podkreślenie zasługuje także obowiązek posługiwania się jak najmniejszym polem, gdyż w ten sposób nie tylko zmniejsza się napromienianie dziecka, ale daje bardziej kontrastowy obraz na ekranie. Stosowanie tych wszystkich zaleceń wydaje się pozornie kłopotliwe i przesadne. Pamiętać jednak należy, że nigdy nie wiadomo, który kwant i kiedy może wywołać szkodliwą mutację. Mutacje korzystne są bardzo rzadkie. W ten sposób zagadnienie ochrony przed promieniowaniem jonizującym wiąże się z zagadnieniem zdrowia przyszłych pokoleń.

FIZJOLOGIA I PATOLOGIA NOWORODKA. Okresem noworodkowym nazywamy okres pierwszych 2—4 tygodni życia dziecka. W chwili urodzenia płód zmienia środowisko wewnątrz- maciczne na środowisko świata zewnętrznego i musi przystosować się do zupełnie nowych warunków życia. Po przecięciu pępowiny ustaje dopływ krwi od matki do dziecka, a z nią dopływ tlenu i składników odżywczych. Zmienia się krążenie krwi, noworodek zaczyna oddychać, żywić się i regulować swoją ciepłotę samodzielnie. Przystosowanie tych podstawowych procesów życiowych do nowego środowiska powoduje poważne zmiany w organizmie noworodka. Największe zmiany zachodzą w pierwszych godzinach życia. Konieczność przystosowania się do nowego środowiska, jak i samo przebycie porodu (fizjologicznego) jest nawet dla zdrowego noworodka dużym bodźcem (stress). Noworodek może po urodzeniu znaleźć się w stanie wstrząsu. Dalszy los noworodka zależy od tego, czy i jak potrafi przystosować się do nowych warunków życia. Na ogół noworodki przystosowywują się sprawnie do nowego otoczenia. Niemożność przystosowania się kończy się chorobą lub śmier-cią. Po pomyślnym ukończeniu przystosowywania, kończy się okres noworodkowy, a zaczyna okres niemowlęcy.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>