Cele powinny być realne

– Przypomnij sobie, z jaką nadzieją i ufnością robiłeś plany w dziecińst-wie: „Jak tylko będę duży to…” Gdy prosimy o to naszych pacjentów, prawie wszyscy się uśmiechają, przypominając sobie ten moment – tak przyjemne było wtedy planowanie. Pomyśl, co chciałbyś robić teraz, „gdy będziesz duży”. To pytanie możesz sobie postawić zawsze nigdy nie jest na nie za późno. Ciesz się odpowiadaniem na nie.

– Twoje cele powinny nadawać Twojemu życiu sens i radość. Pamiętaj też o rozrywce i aktywności fizycznej. Znaczna część pacjentów ma nałóg pracy Twoje cele powinny być związane nie tylko z pracą, nie tylko z chęcią bogacenia się.

– Stawiane cele powinny być konkretne i dokładne. Szczególnie na początku lepiej nie formułować ich zbyt ogólnie, np. zamiast „Chcę mieć szczęśliwszą rodzinę”, lepiej powiedzieć „Będę codziennie spędzał z każdym z moich dzieci minimum piętnaście minut” lub „Pomogę żonie w obowiązkach domowych, byśmy mogli spędzić razem wieczór. Zrobię jej jakiś miły prezent”. Cele abstrakcyjne formułuj tak, by były jak najbardziej namacalne, byś mógł jednego dnia stwierdzić, czy je osiągnąłeś.

– Cele powinny być realne. Czasami, gdy człowiek stara się osiągnąć zbyt wiele, to osiągając 75% ma poczucie porażki, czuje się sfrustrowany. Tymczasem po osiągnięciu mniejszego celu możesz mieć poczucie sukcesu. Weź przy tym pod uwagę swoje możliwości, wykształcenie, zdolności itp.

– Osiągnięcie celu powinno zależeć od Ciebie, a nie od czynników zewnętrznych (nie mogę planować, że zostanę dziadkiem, ponieważ spełnienie tego zależy od moich dzieci, a nie ode mnie).

– Nie bój się marzyć. Marzenia mogą dodać Ci skrzydeł i fantazji w dążeniu do celu. Bez marzeń o lataniu człowiek nigdy nie zbudowałby samolotu. Spokojnie rozważ powyższe punkty nie zwlekaj z ich realizacją. Osiągaj cele krok po kroku, bądź cierpliwy i wytrwały. Pomoże Ci w tym kolejne ćwiczenie:

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>