Ból krzyża i rwa kulszowa

Niekiedy chory nie może przybrać pozycji siedzącej ani stojącej. Pod wpływem leżenia ostry ból ustępuje dość szybko, ale bóle o mniejszym nieco nasileniu pozostają przez okres 2-3 tygodni.

Ostre napady bólów są typowe dla rozerwania pierścienia włóknistego, a następnie dla okresowego wkleszczania się fragmentów rozkawałkowanego jądra między tylne krawędzie trzonów kręgowych.

– 2. Rwa kulszowa – ból rozchodzący się tylko wzdłuż nerwu kulszowego, bez żadnych innych dolegliwości, może stanowić pierwszy sygnał uszkodzenia krążka międzykręgowego. Podobnie i w tym przypadku rodzaj nasilenia i zakres dolegliwości mogą się znacznie różnić.

Najczęściej dolegliwości rozwijają się podstępnie i narastają powoli są to tępe bóle w okolicy krzyża, pośladków i na tylnej powierzchni uda. Następnie bóle nasilają się i schodzą poniżej kolana do łydki, okolicy stawu skokowego i stopy. Rzadziej rwa kulszowa zaczyna się ostro, nagłymi bólami, nie ustępującymi w żadnej pozycji ciała. Przyczyną bólu jest bezpośrednie podrażnienie korzenia.

– 3. Ból krzyża i rwa kulszowa jednocześnie występują jedynie u 8-16% chorych, najczęściej po jakimś ostrym przeciążeniu kręgosłupa. Ból pojawia się natychmiast, jest silny, jego przyczyną zaś jest pęknięcie pierścienia włóknistego i wypchnięcie części jądra miażdżystego. Rzadziej zespół ten narasta powoli, np. w tych przypadkach, kiedy dochodzi do powolnego wyciskania w stronę kanału kręgowego zawartości jądra miażdżystego.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>