Bezkręgowce

W r. 1965 zespół naukowców w Royal Institution w Londynie opracował budowę cząsteczkową tego naturalnego środka antyseptycznego jako pierwszego enzymu tak dokładnie zbadanego i w ten sposób powstała sposobność lepszego poznania mało zrozumiałego i wszechmocnego świata enzymów. Niestety, mimo iż Fleming wkraplał sok cytrynowy w oczy swych studentów i zbierał spływający im po policzkach lizozym, enzym nie miał wielkiej wartości jako lekarstwo, gdyż mówiąc ogólnie te choroby, na które zapadamy, potrafią sobie poradzić z lizozymem. Fleming musiał czekać na zarodnik pénicillium, zanim w jego rękach znalazła się skuteczna broń przeciw chorobom.

Bezkręgowce nie mrugają, mruga większość kręgowców z wyjątkiem niektórych płazów i zwierząt żyjących w wodzie. Według okulisty Sir W. Stewarda Duke-Eldera prawdziwe mruganie zaczyna się u niemowląt nie wcześniej niż w 6 miesięcy po urodzeniu. U gryzoni i kotów mruganie jest powolne, u naczelnych znacznie szybsze – mrugnięcie ii człowieka trwa 0,3 do 0,4 sekund i występuje co 2 do 10 sekund. Ponieważ w czasie każdego mrugnięcia oko jest zamknięte przez 0,15 sekundy, to przyjmując częstość mrugania raz na 6 sekund, człowiek, chociaż nie śpi, ma w ciągu każdego dnia przez prawie pół godziny zamknięte oczy. Świadomym wysiłkiem można przez jakiś czas wstrzymać odruch mrugania, pod wodą udaje się to dłużej, jednak niewielu ludzi potrafi opanować mruganie przez całą minutę. Ten odstęp czasu można zwiększyć pod wodą do pięciu minut.

Dodaj komentarz

You may use these HTML tags and attributes: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>